Sprinkler Söndürme Sistemleri - Kalafatoğlu Yangın Söndürme Sistemleri

Sprinkler Söndürme Sistemleri
  • Sprinkler Söndürme Sistemleri

Sprinkler Söndürme Sistemleri


Sprinkler icinde kimyasal malzeme bulunan cam bulb ile nozuldan olusmaktadır. Nozul girisinde basınclı suyun bulunması durumunda kimyasal malzemenin sıcaklıkla genlesme yapması ile cam bulb parcalanmakta, basınclı suda nozulu kapatan engel kalktığı icin pulverize halinde ortama bosalmaktadır.
Sprinkler tesisin tehlike sınıfına bağlı olarak koruma alanı ile debisi değismektedir.
Max. koruma alanı;
- Az tehlikeli bolum : 21m2
- Orta tehlikeli bolum : 12m2
- En tehlikeli bolum : 9m2
Min. su ihtiyacı;
- Az tehlikeli bolum : 2.51t/dk./m2
- Orta tehlikeli bolum : 5lt/dk./m2
- En tehlikeli bolum : 7.51t/dk./m2
Sprinkler sistemi dizaynı yapılırken binanın mimari, elektrik, mekanik ekipmanları ile binanın kullanım amacı dikkate alınır. Bir sprinkler sistemi sprinkler, boru tesisatı, akıs anahtarı, alarm vana istasyonu, yangın pompa istasyonu ve su tankından olusmaktadır. Sprinkler tesisin ıslak hacim, makina daireleri vb. yerler haric tum alanlarda yukarıdaki koruma alanlarına bağlı kalınarak yerlestirilir.
Sprinkler değisik tiplerde bulunmaktadır. Bunlar, Konumuna bağlı olarak;
- Yukarı bakan (upright)
- Asağı bakan (pendent)
- Duvar tipi (sidewall)
Caplara gore; 1/2", 3/4"
Orifislere gore; 1/2", 17/32", 7/16", 3/4"
Sıcaklıklara gore; 57C, 68C, 79C, 141C, 183C
Govde malzemesine gore; pirinc, parlatılmıs pirinc, beyaz boyalı, siyah boyalı ve kromajlı.
Tavan tipine bağlı olarak; kapaklı ve rozetli.
Aktif elemanına gore; Bi-metal, cam bulb 8mm., cam bulb 2.8mm.
Standart tip haricinde racklı sistemlerde kullanılmak uzere uretilmis sprinkler, genis alan korumalı sprinkler, gibi sprinkler tipleri bulunmaktadır.
Orneğin; otel odaları icin banyo duvarına konulabilen ozel tip sprinkler bulunmaktadır. Bu sprinkler ile oda icine herhangi bir tesisatın yapılmaması sağlanmıs olunmaktadır.
Sprinkler tesisatı uzerinde bulunan akıs anahtarı ise bolum bazında yerlestirilerek yangın anında su akısını hissederek elektriksel alarm alınması icin kullanılmıstır. Akıs anahtarları yanlıs alarmları engellemek icin 0-90 sn. arasında gecikmeli olarak uretilmistir.
Islak Sistem : Söndürme aracı olarak, sprinkler kullanılmaktadır. Sistemde sürekli basınçlı su bulunmaktadır. Yangın anında, sprinklerin ucundaki cam tüp patlayarak, suyun borulardan, sprinkler vasıtası ile ortama boşalması sağlanır. Yapılan araştırmalara göre, bugüne kadar çıkan yangınlarda en fazla 13-14 adet sprinklerin açtığı ve yangını kontrol altına alındığı gözlenmiştir. Sprinklerin yerleştirme mesafeleri , tehlike sınıflarına göre 9-21 m2 arasında değişmektedir
 
 
Deluge Sistem : Söndürme aracı olarak açık nozul sprinkler kullanılmaktadır. Su boruların içersinde su yoktur. Ana vana olarak “DELUGE” vana kullanılır. Basınçlı su baskın vananın girişinde mevcuttur. Yangın algılama sisteminden alarm geldiği anda vana tetiklenir ve suyun borulardan geçip ortama boşalması sağlanır.
 
 
Preaction Sistem : Söndürme aracı olarak sprinkler kullanılmaktadır. Su borularının içersinde su yoktur. Ana vana olarak “PRE-ACTION” vana kullanılır. Basınçlı su, deluge sistemde olduğu gibi, vananın girişinde mevcuttur. Sistem iki adet tetikleme bekler. Eğer yangın dedektörlerinden bir alarm gelirse, vana tetiklenir ve su sprinklere kadar gelir. Sprinkler patlamadıkça su ortama boşalmaz. Aynı senaryo ilk olarak sprinklerin patlaması-açılmasında da geçerlidir. Bu sefer yangın dedektöründen alarm gelmedikçe vana tetiklenmez ve su ortama boşalmaz.Sprinkler Söndürme Sistemleri

Sprinkler Söndürme Sistemleri
Su Sisi Söndürme Sistemleri

Su Sisi Söndürme Sistemleri


Kurumsal

ÜrünlerimizHizmetlerBayilerBayilerimiz

Yetkili Servisler

İletişim

İletişim

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgiler